- 2014. augusztus 7., 16:00
A fejhallgatók, főleg ha nem a drága termékek közé tartoznak, rendszerint nem túl dizájnosak. De vannak kivételek.

Korábban volt már szerencsénk a Rapoo utazóknak kitalált, apróra összehajtható fejhallgatójához, a H6020-hoz, most ismét fülhallgatókat tesztelünk, három darabot is. Valamennyiben közös, hogy vezeték nélküli kommunikációra (is) képesek, viszont a gyártó minden modellt más és más területre szán.

Rapoo H6020

Ez a füles a korábban már nálunk is járt H6080 rokona, így nem túl meglepő, hogy sok közöttük a hasonlóság. Hogy bővebben kifejtsük, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a két fülhallgató „zene” szempontjából teljesen azonos képességekkel bír, csupán a pánt az, amely változott. Hogy előnyére vagy hátrányára, azt mindenki döntse el saját maga: mivel ennél a modellnél nem kell az összecsomagolhatóságot biztosítani, ezért a füles egy divatosabb, vékonyabb (már-már drótszerű) rögzítőt kapott. A hangszórók mindkét oldalon elforgathatók rajta, így a fülek állása és/vagy mérete még extrém esetben sem lesz szűk keresztmetszet. A kék, fekete és szürke színekben elérhető modell a gyártónál szokásos felépítést követi: a fülesre bőrpárnák kerültek, a kezelőszereket pedig a bal oldali speakeren találjuk. Ezekből ezúttal sincsen sok: a microUSB mellett csak egy gombot kapunk, ezt használhatjuk a bekapcsolásra, a play/pause funkciókhoz és a hangerő szabályozásához is. Sőt, a Bluetooth kapcsolat felépítésékor is ezt kell nyomva tartani, 7 másodpercig.

Merthogy ez a fülhallgató is a Bluetooth szabványt használja, így igen sokféle eszközzel kompatibilis: használhatjuk táblagéppel, okostelefonnal, notebookkal vagy akár tévével párosítva is. A füles egy feltöltéssel kb. 12-15 órán keresztül képes működni. A töltésre a microUSB-kábelt használhatjuk; ilyenkor az eszköz USB-s kütyüként meg is jeleneik a rendszerben – ez nemcsak azért jó, mert így a töltés közben sem kell lemondani a használatáról, hanem azért is, mert a fülhallgatót olyan számítógéppel is használhatjuk, amely nem támogatja a Bluetooth kapcsolatot.

A Rapoo H6020 egyszerre két készülékhez is tud csatlakozni, közöttük pedig automatikusan tud váltani mondjuk egy bejövő telefonhívás esetén. Ezen kívül érdemes még megemlíteni, hogy van rajta mikrofon, így telefonnal együtt hívások lebonyolítására (a hanghívás funkcióval akár hívások indítására) is alkalmas. Viszont a mikrofon elég távol van a felhasználó szájától, ami az érzékenységnek nem tesz jót. Android és iOS alá letölthető a gyártó saját zenelejátszó alkalmazása, a Rapoo Music, amely a H6020-ast is kezeli.

A fülhallgató hangminősége a méretet is figyelembe véve nem rossz, még a mély hangok is relatív szépen szólnak. Persze amint a H6080-asra, úgy a H6020-asra is igaz, hogy cserébe a közepes és magas tónusok néha kicsit erőtlennek tűntek. Nyilván arra nem kell számítani, hogy egy teljesen zárt, 40-50 ezer forintba kerülő fülhallgató hangzásvilágát akár csak megközelíteni is meg tudja a Rapoo H6020, de árát véleményünk szerint megéri: a fülhallgató 9 ezer forintba kerül.

Rapoo H8030

Aki kicsit vidámabb színekre, no meg jobb beszélgetés közbeni hangminőségre vágyik, annak a Rapoo H8030-at érdemes megnéznie. A piros, kék, szürke és fekete színben kapható fülhallgató szintén vezeték nélküli összeköttetést használ, de már saját, USB portba illeszthető (mini) vevője van. Közte és a fülhallgató között 2,4 GHz-es frekvencián történik a kommunikáció. A headset funkcióval elérhető hangminőség persze nem ettől lesz jobb, hanem attól, hogy a mikrofon a bal oldalról lehajtható tartó végén kapott helyet, így sokkal közelebb van viselője szájához.

A vezeték nélküli kapcsolat ellenére a fülhallgatóra is került egy microUSB port, amelyet viszont csak töltésre lehet használni. A kb. két és fél óráig tartó procedúra eredményeképpen a hangkeltőt nagyjából 11 órán keresztül lehet használni. Nemcsak a mikrofon, hanem a visszajelző LED, a bekapcsoló gomb illetve a hangerőszabályzók is a bal fülesre kerültek. Kialakításuk (gumi a gumiban effekt) miatt nem annyira kellemes nyomkodni őket, de a célnak valamennyi kezelőszerv megfelel.

A fülhallgató külső része műanyagból készült, a belső, színes rész pedig szilikonból van (a fekete változatnál a külső és a belső rész is fekete). Szerencsére a szilikon nem a puha, ragadós fajta, így nem kell attól tartani, hogy a Rapoo H8030 meghúzná viselője haját, és még a koszt sem gyűjti. A hangszórók ezen a fülhallgatón kicsi, de még éppen elegendő mértékben forgathatók csak. Méret alapján nagyobbak (mint a H6020-nál), de nagynak még így sem nevezhetők, legfeljebb közepes méretűnek – ahhoz biztosan nem elég nagyok, hogy valódi zárt fejhallgatóként tartsuk számon a kütyüt. A hangminőség hozza a kötelezőt, de semmi többet: vagyis átlagos hangzásra kell számítanunk, ami persze az alapján nem meglepő, hogy a gyártó ezt a terméket elsősorban kommunikációs célokra készítette, nem pedig a zenehallgatók igényei szerint. A Rapoo H8030 ára kb. 9 ezer forint.

Rapoo H8060

A Rapoo modellszámozása nem teljesen következetes, ha azt vesszük, hogy a 8-as szérián belül kommunikációs célokra és zenehallgatásra kihegyezett termék is megtalálható, minden esetre a H8060 már a magasabb kategóriát képviseli, és kellemes zenehallgatási élményt nyújt. Ára ennek ellenére sem szállt el, 14 ezer forint környékén lehet megvásárolni.

A H8060 több érdekességet is tartogat. Bár vezeték nélküli kialakítása van, a forráshoz már analóg módon kapcsolódik. Ugyanis a 2,4 GHz-es kommunikáció csak a fejhallgató és a bázisállomás között biztosítja az adatátvitelt, a bázisállomásra pedig jack illetve sztereo RCA bemenet kerültek. A bázisállomás apró, így az asztalon nem foglal sok helyet. Hátránya az USB-s megoldásokhoz képest, hogy saját tápellátásra van szüksége. A fejhallgatót viszont USB-vel tölthetjük (amely érdekes módon nem mikroUSB, hanem USB mini-B csatlakozó). A H8060 feltöltésenként kb. 8 órán keresztül bírja.

A fejhallgató ránézésre a legelegánsabb a három közül, ugyanakkor ez a modell is műanyagból van, ráadásul a fényesebb, ujjlenyomat-gyűjtő fajtából, ami nem tesz jót az összképnek. A bekapcsoló gomb a bal fülhallgatóra került, a hangerőszabályzók pedig a jobb oldalon találhatók, utóbbiak érintésérzékenyek. Ez a dizájnnak jót tesz, a használatnak viszont nem annyira, mert a gombok helyzetét nem lehet kitapogatni. A kezelők funkciója kikövetkeztethető, annyit kell még tudni, hogy a bemenetek között a bekapcsoló gomb rövid megnyomásával tudunk váltani.

A Rapoo H8060 a másik két bemutatott fülhallgatóval ellentétben nem is próbál meg zárt fejhallgatónak kinézni, ez is jelzi, hogy a gyártója olyan környezetbe szánta, ahol nyugodt körülmények között tudjuk használni. A fülhallgatók borítása természetesen bőr, és mivel nincsen „perem”, ezért a fülméret nem meghatározó a használatot illetően. A Rapoo H8060 az árához képest meglepően jól szól; bár hihetetlen mély hangokat ez a fülhallgató sem tud produkálni, már-már tökéletesen kiegyensúlyozottan szól.

A cikkben szereplő Rapoo termékeket a Hama forgalmazza Magyarországon.

Ez is érdekelhet
2023. december 6., 18:00
2023. november 3., 08:00
2021. augusztus 9., 08:00