- 2010. szeptember 22., 08:00
A DVB-T set-top-boxok ára egyre csökken. A Wayteq idahaza a HD90CX-szel képviselteti magát, megnéztük, mit tud.

Végre a hazai A DVB-T kínálat is eljutott arra a szintre, hogy a platformot reális alternatívaként lehessen számba venni: hét ingyenes és további tíz, évi 6500 forintért nézhető csatorna található a kínálatban. Az Antenna Hungária ráadásul további bővítéseket tervez; bár a DVB-T részére fenntartott multiplexek telítettek, a bedőlt DVB-H frekvenciasávját az AH valószínűleg a DVB-T kínálat színesítésére használja majd. Mostani tesztünk alanya, a Wayteq HD90CX egy set-top-box, segítségével a DVB-T adások vételére olyan tévékkel is lehetőség nyílik, amelyek nem tartalmaznak digitális tunert tunert.

Külső

Sokan gondolhatják úgy, hogy a set-top-boxok esetében a dizájn nem, vagy legalábbis nem nagyon számít. Valójában ez nem igaz, hiszen egy olyan dobozról beszélünk, amit tipikusan a tévé mellett (alatt) helyezünk el – azaz nemcsak, hogy számít a külső, hanem még az is fontos, hogy az STB passzoljon tévénk külsejéhez. Ha csak ezt vesszük alapul, a Wayteq HD90CX kívülről egészen jól sikerült. A dizájnban ugyan nincs semmi hi-tech, és az anyagok sem tökéletesek (az előlapon például eléggé látszik, hogy műanyagból van, a borítás fémből készült része pedig nagyon vékony, ezért könnyen benyomódik), azonban a fekete szín használata önmagában biztosítja azt, hogy a vevő a legtöbb tévéhez passzol.

A HD90CX fényes előlapja egy sor kezelőszervet tartalmaz, tulajdonképpen az STB teljesen vezérelhető az itt található gombok segítségével. (Van távirányító is, de erről később.) A bal oldalra a ki-/bekapcsoló gomb került, középen pedig a menü és kilépés gombokat, valamint az OK gombot találjuk, amit körbevesznek a négy irányba mutató navigációs gombok. E négy iránygombbal nemcsak a menüben lépkedhetünk, hanem csatornát is válthatunk (fel/le) illetve a hangerőt is szabályozhatjuk (balra/jobbra). A bekapcsoló gomb és a középen lévő gombok között helyezkedik el a kijelző. Ne gondoljunk semmi extrára, a félig áttetsző műanyag mögött csupán egy négy számjegy kijelzésére alkalmas panel (négy darab hétszegmenses LED kijelző) valamint két visszajelző LED található. Előbbi bekapcsolt állapotban az aktuális csatorna számát, kikapcsolt állapotban az időt mutatja, míg a LED-ek közül a vörös készenléti, a zöld bekapcsolt állapotban világít.

Az előlap jobb oldalán lenyíló fedél alatt találjuk a Conax kártyaolvasót (Conax 7.0) valamint az egyetlen USB csatlakozót. A HD90CX MinDigTV/MinDigTV Extra matricás termék, így a kártyaolvasó a MinDigTV Extra csomagban található adók vételéhez szükséges kódkártya fogadására is alkalmas. Az USB port alapvetően adattárolók fogadására használható, amivel PVR funkciókat kaphatunk, illetve a készülék alkalmas néhány alap médiafájl lejátszására is. Az USB további funkciója az is, hogy rajta keresztül (is) frissíthető az STB firmware-e. Sajnos USB-ből ez az egyetlen egy csatlakozó került az eszközre, így a port arra nem igazán alkalmas, hogy egy HDD-t folyamatosan csatlakoztatva tartsunk – legalábbis a lenyíló előlap miatt a lejátszó ebben az esetben esztétikailag nem lesz szép látvány.

A video- és audiocsatlakozók mind a hátlapra kerültek. A két legfontosabb közülük az antenna bemenet (ami 5 voltos feszültség leadására is képes) valamint a HDMI kimenet és az S/PDIF csatlakozó. Ezek mellett egy antenna kimenet, két SCART és egy soros port kapott még helyet hátul, valamint van egy hardveres bekapcsoló gomb is. Ventilátor nincs, így zajjal nem kell számolnunk.

A készülék doboza az STB és a távirányító mellett kézikönyvet és elemeket valamint egy SCART kábelt rejt – HDMI viszont nincs, ha erre is szükségünk lesz, a vevő árához nyugodtan hozzáadhatunk néhány ezer forintot.

Belső

A Wayteq HD90CX egyáltalán nem nagy darab, a készülékház felnyitása után az is látható, hogy miért. Belül gyakorlatilag alig van valami; a tápegység (balra) és az alaplap sem mondható éppen nagynak. Az STB-be MXL 5007T sziliciumtuner és ALI M3100-as demodulátor került, ezzel a konfigurációval a vevő egyetlen stream kezelésére képes csak, arra tehát nincs mód, hogy egy adás rögzítése közben másik csatornát nézzünk. Sajnos a tuner érzékenysége nem a legjobb, a máskor is használt antennánkkal a szokásos, a DVB-T adótoronyra rálátást biztosító tesztkörnyezetünkben az adások vétele nem volt folyamatos. (A teszttévék esetében nem szokott gond lenni.) Erősített antennával vagy tetőantennával ez a helyzet könnyen orvosolható, a HD90CX hazai forgalmazójától kapott 20 dB-es erősített antennát is befogva nekünk sem volt gondunk a jelerősséggel.

A SoC/dekóder chipet a „hűtőborda” rögzítése miatt nem tudtuk meglesni, de igazából ennek nincs is nagy jelentősége – elég annyit tudni róla, hogy a MinDigTV matrica garantálja, hogy a hazai tévéadások feldolgozásával nem lesz probléma. HDD, amint azt korábban már említettük, nincs a set-top-boxban, de a rendszer képes felvételkészítésre és akár timeshitftre is – de ehhez USB-s adattároló csatlakoztatása szükséges.

Kevés bent a hardver, azért nem vártunk nagy fogyasztást a Wayteq HD90CX-től, és a mérések nem is okoztak meglepetést; kikapcsolt (készenléti) állapotban 0,1 watt alatti, míg működés közben 5,3-6,2 wattos fogyasztást mértünk.

Címkék
Ez is érdekelhet
2021. január 29., 09:05
2020. június 5., 17:00
2020. március 13., 07:00
2019. október 28., 08:00
2019. október 28., 03:00