- 2009. november 22., 08:00
A Google néhány napja jelentette be, hogy 2010 végén érkezik majd meg a Chrome OS, a vállalat saját, felhő...

Egy OS böngészővel, vagy egy böngésző OS-sel? Talán ez volt a legnagyobb kérdés a Google Chrome OS első kipróbálható verziójának megjelenése előtt, bár sejteni is lehetett, hogy inkább ez utóbbi verzió lehet a befutó. Egyelőre úgy néz ki, hogy lett is, azonban a Chrome OS, mint projekt, cseppet sem meggyőző.

Bárki kipróbálhatja

A Chrome OS többféle verzióban is kering a neten, a gdgt.com weboldalról például letölthető egy USB-re másolható boot képfájl, illetve VMWare illetve VirtualBox image fájl is. A Chrome OS emellett torrenten is megtalálható, de jobban járunk a gdgt-ről elérhető fájlokkal (a letöltéshez egy ingyenes regisztrációra szükség van), mert azok biztosan valódiak. Az USB-ről telepíthető verzió telepítése elég körülményes és gond lehet a hardverekkel is, így mi is inkább virtuális gépen próbáltuk ki az operációs rendszert, a VMWare képfájl és a VirtualBox segítségével (cikkünk készítésekor a VirtualBox képfájl nem működött.)

Google Chrome OSGoogle Chrome OS
Google Chrome OSGoogle Chrome OS

Virtualbox beállítása

Aki szeretné kipróbálni a Chrome OS-t, az a VirtualBox telepítéséhez és beállításához nálunk is talál segítséget. A virtuális gép paraméterei ezek legyenek: Linux/Ubuntu, memória mérete 512 Mbájt, videomemória: 128 Mbájt, a merevlemez kiválasztásakor pedig új virtuális meghajtó létrehozása helyett válasszuk ki a letöltött képfájlt.

Még bétának is rossz

A Chrome OS gyorsan betölt, a virtuális gépen nagyjából hat másodperc alatt felállt. A betöltési idő akkor is ennyi volt, amikor egymás után többször ki-bekapcsoltuk a gépet, tehát az adatok elvileg még a memóriában voltak. Ez nem támasztja alá, hogy a Chrome OS-nek feltétlenül kellene az SSD, a hat másodperchez azzal a néhány másodperc extrával együtt sem sok, amely a notebookok BIOS-ának betöltéséhez kell. További 5 másodperc alatt jelenik meg a Chrome, ezután máris internetezhetünk. Viszont a későbbi próbálgatás során rá kellett jönnünk, hogy ez nagyjából a Chrome OS összes pozitívuma, ami még akkor sem vet túl jó fényt a készülő operációs rendszerre, ha figyelembe vesszük, hogy csak prebéta állapotú.

Google Chrome OS

Google-fiók azonosítónkkal tudunk bejelentkezni

A Google azt ígérte, hogy a Chrome OS villámgyors lesz, ehhez képest – a betöltést nem számítva – egyelőre nagyon lassú (ami nem fogható csak arra, hogy virtuális gépen fut), túl sok helyet is foglal (a képfájl 800 megás) és prebétához méltón sokszor ki is fagy. Ezek nyilván olyan dolgok, amelyeken még rengeteget lehet javítani. És biztosak vagyunk benne, hogy a Google fog is javítani ezeken, az újabb és újabb verziók megjelenésével a lefagyások száma csökkenni fog, míg végül stabil és gyors lesz Chrome OS. A fájlméretet pedig a kernel optimalizálásával lehet csökkenteni, amint a Google-nél elmondták, a kódban egyelőre rengeteg a szükségtelen rész, amelyet még nem volt idő eltávolítani.

Hibás koncepció

Azt eddig is lehetett tudni, hogy az operációs rendszer építésekor a Google a Chrome böngészőre építkezik majd, ám egyelőre a Chrome OS semmi több, csupán egy Linuxon futó böngésző, amit nem lehet minimalizálni (ha az utolsó fület is bezárjuk, a Chrome egyszerűen újraindul). Legalábbis a készítők szándékai szerint, fórumozók beszámolója alapján ugyanis a Linuxos kezelőfelület egy-két apró trükkel könnyen előhozható. De ezzel most nem foglalkozunk, számunkra ugyanis az volt az érdekes, hogy a Google Chrome OS milyen felhasználói élményt nyújt.

Csak felhő

A gondok ott kezdődnek, hogy a Chrome OS a bejelentkezéshez a Google felhasználói fiókunk azonosítóját kéri, tehát egy Google fiókra mindenképpen szükség van. Belépés után a Chrome-ból megismert felület fogad minket, két aktív füllel; feltéve, hogy van, a bejelentkezés után a Gmail fiókunk illetve a Calendar automatikusan betöltődik. Legalábbis az első néhány indítás után így volt, később nekünk már csak a google.hu töltődött be.

Google Chrome OS

Kezdőképernyő

Az igazi érdekességet a bal felső sarokban lévő Google ikon jelenti, ez az egyetlen extra a böngészőhöz képest, itt kaptak helyet az alkalmazások, amelyek a hétköznapi értelemben véve persze nem valódi programok; ahogyan a nevekből is kitűnik, itt csak online elérhető szolgáltatások, webes alkalmazások kaptak helyet.

Google Chrome OS

Kedvencek, vagy start menü - ahogy tetszik

Funkciójában ez nem több, mint egy kedvencek lista, amit a Google állított össze, használatának csak annyi az előnye, hogy nem kell a webcímeket kézzel begépelnünk. A dolgok többé-kevésbé működnek, de a jegyzettömb és a számológép nem volt elérhető cikkünk készítésekor. A felhő alapú OS lényege természetesen az is, hogy a Chrome OS minden adatunkat a „felhőben”, tehát a Google saját szerverein tárolja. Ez egyesekben viszolygást eredményezhet (sokan nem akarják adataikat másra bízni), ráadásul felmerül az is, mi van akkor, ha valamiért nem elérhetők a Google szerverei.

»1 - Page 0
Címkék